Nový tréner MHK: Skúsenosti chcem odovzdať mojej srdcovke. Kežmarskému hokeju

Vladimír Mrukvia pôsobil dlhodobo v Taliansku, kde trénoval mládež, mužov i ženy. Vrátil sa na Slovensko a od konca decembra pôsobí ako tréner detí a seniorov v MHK Kežmarok.

„Pochádzam zo športovej rodiny. Spolu s dvomi bratmi sme hrali aj futbal aj hokej. Ja som s hokejom začínal od piatich rokov a pôsobím pri ňom dodnes, takže 60 rokov. S hokejom som začal v Poprade, kde som sa prepracoval až do seniorského tímu,“ začal svoje rozprávanie nový tréner kežmarských rytierov.

Počas vojny hral v Trnave a neskôr sa presunul do Spišskej Novej Vsi. Po vojenčine sa vrátil do Popradu, napriek tomu, že som mal ako najlepší strelec ponuky aj z iných klubov, zo Slovana či z Košíc. Neskôr však v jeho kariére nastal zlom.

„Na jednom z turnajov som si vážne poranil oko a strácal som zrak. Lekári mi zakázali hrať hokej, a tak som sa v roku 1983 dal na trénerskú dráhu. Vždy som vedel, že takto chcem pokračovať. Dokonca napriek zákazu som v Kežmarku pôsobil ako hrajúci tréner. No po ďalších upozorneniach som však už nehral,“ opísal ťažké obdobie Mrukvia.

S trénovaním pokračoval v Poprade. Na týždeň odišiel do Talianska a nakoľko boli s jeho metódami spokojní, ponúkli mu zmluvu a začal trénovať na Apeninskom polostrove. Venoval sa aj usporadúvaním letných kempov pre deti a až teraz sa vrátil na Slovensko.

„Pred niekoľkými rokmi som mal ponuku vrátiť sa do Popradu a trénovať, no vedel som, že ak sa raz vrátim na Slovensko, svoje skúsenosti budem chcieť odovzdať iba kežmarskému hokeju. Nenechám si ich pre seba. Keď som prišiel počas vianočných sviatkov domov, stretol som sa s vedením vášho klubu a dohodli sme sa na podmienkach. Ozval som sa do Talianska, využil som klauzulu, podľa ktorej som mohol kedykoľvek ukončiť zmluvu, vysvetlil som im, že ide o moju srdcovú záležitosť a ostal som tu,“ vysvetlil.

Svoju prácu v skratke opísal tak, že je trénerom, ktorý rád ukazuje. „Nerád hovorím o tom, čo treba na tréningoch robiť. Ukážem to a hráči to lepšie pochopia, vidia, ako to má byť správne. Hráči potom oveľa rýchlejšie napredujú.“

„Zatiaľ som tu krátko, no vidím, že tu sú nedostatky, ktoré je potrebné napraviť. Robím tak, ako sa to má robiť, využívam správne metodické postupy. Správny metodický tréning je základ. Pretože ten, kto dobre trénuje, ten sa zlepšuje a následne môže aj vyhrávať. A to sa týka aj detí, aj mužov. Všetkých,“ uzavrel tréner, ktorého domáca premiéra čaká už v sobotu 19. januára o 17.00 hod proti Sabinovu.
————————————–
Vladimír Mrukvia (1952) – S hokejom začínal v rodnom Poprade, počas povinnej vojenskej služby hrával v Trnave a v Spišskej Novej Vsi. Bol najlepším strelcom Slovenskej národnej hokejovej ligy či najúspešnejší športovec roka. S trénerskou kariérou začal v roku 1984 v stredisku talentovanej mládeže v Poprade. Od roku 1991 pôsobil v Taliansku ako tréner mládeže, mužov i žien. Má trénerskú kvalifikáciu II. triedy z Bratislavy a I. a II. triedy z Milána, aktívne ovláda taliansky a nemecký jazyk.

Start a Conversation

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *